معمای منطقی – ۲

جزیرۀ زامبی‌ها

در جزیره‌‌ای کنار هاییتی، نیمی از ساکنان توسط جادوی وودو تبدیل به زامبی شده‌اند. زامبی‌های این جزیره‌ مانند زامبی‌های معمولی‌ رفتار نمی‌‌کنند یعنی‌، بی‌صدا و شبیه به مرده‌ها نیستند و درست مثل انسان‌های عادی راه می‌‌روند و صحبت می‌‌کنند. اما آنها همیشه دروغ می‌گویند در حالی‌ که انسان‌های عادی این جزیره‌ همیشه راست می‌گویند.

ممکن است با خود فکر کنید که این نیز یک داستان تکراری دروغ گویی و راست گویی دیگر است اما شرایط از آنچه فکر می‌‌کنید خیلی‌ پیچده تر است! زیرا با وجود اینکه همه بومی‌های این جزیره‌ زبان انگلیسی را به خوبی‌ متوجه می‌‌شوند، یک آیین باستانی در این جزیره‌ استفاده از کلمات غیر بومی را منع کرده است. به همین دلیل هر وقت از آنها سوالی بپرسید که پاسخش بله یا خیر باشد ، آنها جواب می‌‌دهند “بال” یا “دا”. که یکی‌ از آنها به معنی‌ بله و دیگری به معنی‌ خیر است. اما مشکل اینجاست که ما نمی‌‌دانیم کدام یک از “بال” یا “دا” به معنی‌ بله و کدام یکی‌ به معنی‌ خیر است.

یک بار من یکی‌ از بومی‌های این جزیره‌ را ملاقات کردم و از او پرسیدم: “آیا  بال یعنی‌ بله؟” مرد پاسخ داد: “بال”

الف) آیا می‌‌توانیم نتیجه بگیریم “بال” به چه معناست؟

ب) آیا ممکن است تشخیص دهیم که مرد انسان بوده است یا زامبی؟

اگر شما یکی‌ از بومی‌های این جزیره‌ را ببینید، آیا می‌‌توانید فقط با یک سوال بفهمید “بال” یعنی‌ چه؟ (به خاطر داشته باشید که او جواب شما را با “بال” یا “دا” خواهد داد.)

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *