معمای منطقی – ۲

جزیرۀ زامبی‌ها

در جزیره‌‌ای کنار هاییتی، نیمی از ساکنان توسط جادوی وودو تبدیل به زامبی شده‌اند. زامبی‌های این جزیره‌ مانند زامبی‌های معمولی‌ رفتار نمی‌‌کنند یعنی‌، بی‌صدا و شبیه به مرده‌ها نیستند و درست مثل انسان‌های عادی راه می‌‌روند و صحبت می‌‌کنند. اما آنها همیشه دروغ می‌گویند در حالی‌ که انسان‌های عادی این جزیره‌ همیشه راست می‌گویند.

ممکن است با خود فکر کنید که این نیز یک داستان تکراری دروغ گویی و راست گویی دیگر است اما شرایط از آنچه فکر می‌‌کنید خیلی‌ پیچده تر است! زیرا با وجود اینکه همه بومی‌های این جزیره‌ زبان انگلیسی را به خوبی‌ متوجه می‌‌شوند، یک آیین باستانی در این جزیره‌ استفاده از کلمات غیر بومی را منع کرده است. به همین دلیل هر وقت از آنها سوالی بپرسید که پاسخش بله یا خیر باشد ، آنها جواب می‌‌دهند “بال” یا “دا”. که یکی‌ از آنها به معنی‌ بله و دیگری به معنی‌ خیر است. اما مشکل اینجاست که ما نمی‌‌دانیم کدام یک از “بال” یا “دا” به معنی‌ بله و کدام یکی‌ به معنی‌ خیر است.

یک بار من یکی‌ از بومی‌های این جزیره‌ را ملاقات کردم و از او پرسیدم: “آیا  بال یعنی‌ بله؟” مرد پاسخ داد: “بال”

الف) آیا می‌‌توانیم نتیجه بگیریم “بال” به چه معناست؟

ب) آیا ممکن است تشخیص دهیم که مرد انسان بوده است یا زامبی؟

اگر شما یکی‌ از بومی‌های این جزیره‌ را ببینید، آیا می‌‌توانید فقط با یک سوال بفهمید “بال” یعنی‌ چه؟ (به خاطر داشته باشید که او جواب شما را با “بال” یا “دا” خواهد داد.)

7 پاسخ
 1. leila
  leila میگه:

  نمیشه مشخص کرد که بالی به چه معناست ولی فرد قطعا انسان است مثلا اگر از او پرسیده باشیم YESبه معنی بله هست او جواب داده YES اگر دروغ بخواهد بگوید جوابش مخالف کلمه ای می شود که ما گفتیم پس راست گفته این توضیح برای NOهم صدق می کند (در صورتی که خود فرد مقابل معنی بال را بداند)

  پاسخ دادن
 2. leila
  leila میگه:

  و اينكه ان سؤال هم مي تواند از بومي بپرسد بايد سوالي باشد كه جواب قطعا بله باشد تا بفهمد كدام يك به معني بله هست مثلا يك سوالي كه مي تواند از بومي بپرسد أيا شما بومي هستيد ؟(در صورتي كه بومي ها هم راستگو باشند)
  فقط يك سؤال مطرح مي شود اينكه :مگه قرار نبود فقط به زبان بومي حرف بزنند پس سؤال ها به چه زباني مطرح مي شود و اگه بومي هست چطور تو سوال پرسيده به أيا معناي بله هست وقتي نميداند بله به ان زبان چه مي شود ؟

  پاسخ دادن
 3. مبينا
  مبينا میگه:

  ازشون بايد يه سوال بپرسه كه جواب همه يكي باشه!
  خوب اون سوال ميتونه اين باشه كه ” آيا تو زامبي هستي؟” در اين صورت چه واقعا زامبي باشه يا نباشه ميگه نه! 🙂 پس با يه سوال ميشه فهميد.

  پاسخ دادن
 4. آتریسا سادات موسویان
  آتریسا سادات موسویان میگه:

  الف)خیر
  ب)خیر
  ج)با سوال، آیا تو زامبی هستی؟ اگر هم آدم باشد یا زامبی می گوید خیر و سکال، آیا تو انسان هستی؟ در هر دو صورت می گوید بله .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *