معمای منطقی – ۳

هتل ترنسیلوانیا

با وجود اظهارات آقای برام استکر، من دلیل خیلی‌ مهمی‌ داشتم که نشان می‌داد این امکان وجود دارد که کنت دراکولا واقعاً نابود نشده باشد. از این رو تصمیم گرفتم که خودم برای یافتن حقیقت به ترنسیلوانیا بروم. قصد من این بود که: (۱) مطمئن شوم آیا کنت دراکولا هنوز زنده است؛ (۲) در صورتی‌ که نابود شده بود، امیدوار بودم اثرات واقعی‌ از بقایای او را پیدا کنم؛ (۳) در صورتی‌ که هنوز زنده بود، امیدوار بودم او را ملاقات کنم.

وقتی‌ به ترنسیلوانیا رسیدم، نیمی از مردم آنجا تبدیل به خون آشام شده بودند و نیمی دیگر هنوز انسان بودند. انسان‌ها و خون آشام‌ها در ظاهر قابل تشخیص نبودند. اما (حداقل در ترنسیلوانیا) انسان‌ها همیشه راست می‌گویند و خون آشام‌ها همیشه دروغ می‌‌گویند. چیزی که شرایط را به طور وحشتناکی پیچیده کرده بود این است که نیمی از ساکنان ترنسیلوانیا کاملا نادان هستند و عقاید گمراه کننده دارند طوری که هر گزارهٔ راستی‌ به آنها می‌گویند فکر میکنند دروغ است و هر گزارهٔ دروغی را فکر می‌‌کنند راست است. نیم دیگر افراد کاملا عاقل هستند و می‌‌دانند کدام گزارهٔ راست و کدام دروغ است. به همین دلیل ساکنین ترنسیلوانیا ۴ نوع دارند: (۱) انسان‌های عاقل؛ (۲) انسان‌های نادان؛ (۳) خون آشام‌های عاقل؛ (۴) خون آشام‌های نادان. هر چیزی که یک انسان عاقل می‌‌گوید درست است؛ هر چیزی که یک انسان نادان می‌‌گوید نادرست است؛ هر چیزی که یک خون آشام عاقل می‌‌گوید نادرست است و هر چیزی که یک خون آشام نادان می‌‌گوید درست است.

برای مثال، یک انسان عاقل می‌گوید ۲ به اضافه ۲ برابر با ۴ می‌‌شود؛ یک انسان نادان می‌گوید ۴ نمی‌‌شود (چونکه واقعاً اعتقاد دارد ۴ نمی‌‌شود)؛ یک خون آشام عاقل هم می‌گوید ۴ نمی‌‌شود (چونکه می‌‌داند ۴ می‌‌شود اما دروغ می‌‌گوید)؛ یک خون آشام نادان می‌گوید ۴ می‌‌شود (چونکه اعتقاد دارد ۴ نمی‌‌شود، و دروغ می‌‌گوید که ۴ می‌‌شود).

من یکی‌ از مردم ترنسیلوانیا را ملاقات کردم. او به من گفت: “من یا انسان هستم یا عاقل.”

او دقیقا چه نوعی است؟

یکی‌ دیگر از ساکنین ترنسیلوانیا گفت: “من یک انسان عاقل نیستم.”

او چه نوعی دارد؟

ترنسیلوانیایی دیگری گفت: “من یک انسان نادان هستم.”

آیا او هم نوع شخص قبلی‌ است؟

یک بار از یکی‌ از آنها پرسیدم: آیا شما یک خون آشام نادان هستید؟” او پاسخ داد: “بله” یا “نه”، و من فهمیدم که او چه بود.

آیا می‌توانید بگویید او چه بود؟

با یکی‌ ازمردم ترنسیلوانیا ملاقات کردم که می‌گفت: “من یک خون آشام هستم.”

آیا می‌توانید نتیجه بگیرید که او انسان است یا خون آشام؟ آیا می‌‌توان مشخص کرد که او عاقل است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *