نبرد چراگاه

نبرد چراگاه یک بازی استراتژیک و بسیار جذاب است که سنین هفت سال به بالا می‌‌توانند از آن لذت ببرند. این بازی قدرت پیش‌بینی‌ را بالا می‌‌برد و باعث افزایش دقت و تمرکز می‌‌شود.روش بازی بسیار ساده است. در آغاز به هر بازیکن ۱۶ گوسفند یک رنگ و ۴ تکه چراگاه که هر کدام از ۴ شش ضلعی ساخته شده است، داده می‌‌شود.

برای ساختن صفحه بازی، اولین بازیکن یک قطعه چراگاه روی زمین قرار می‌‌دهد؛ سپس بازیکن دوم باید یکی‌ از چراگاه‌هایش را طوری کنار آن قرار دهد که دو قطعه حداقل در یک ضلع اشتراک داشته باشند؛

پس از آن قطعه‌ای که بازیکن بعدی روی زمین می‌‌گذارد باید حداقل به یکی‌ از لبه‌های چراگاه‌های دیگر متصل باشد.

به همین ترتیب همه بازیکنان به نوبت و به دلخواه هر ۴ قطعه چراگاه خود را به صفحه اضافه می‌‌کنند؛ بنابراین صفحه در هر دور بازی نبرد چراگاه می‌‌تواند شکل تازه‌ای داشته باشد، حتی گاهی‌ ممکن است در وسط صفحه حفره‌هایی‌ نیز ایجاد شود.

سپس هر بازیکن به نوبت تمام ۱۶ گوسفند خود را روی یکی‌ از خانه‌های شش ضلعی حاشیه صفحه قرار‌می‌‌دهد؛ بازیکنان باید توجه داشته باشند که اگر در وسط صفحه حفره‌ای موجود باشد نمی‌‌توانند برای شروع گوسفندان را در خانه‌های کنار حفره قرار دهند. همچنین، در هنگام شروع، قرار دادن گوسفندان بر روی چراگاهی که قبلا بازیکن دیگری گوسفندان خود را روی یکی‌ از خانه‌های آن گذاشته باشد، مجاز نیست. بهتر است گوسفندان را در ابتدای بازی بر روی خانه‌ای قرار داد که فضای بیشتری در اطرافش داشته باشد.

پس از کامل شدن صفحه نوبت هر فردی که باشد باید تعداد دلخواه از گوسفندان خود را بردارد اما نمی‌تواند همه گوسفندانش را بردارد و باید حداقل یکی از آنها را در همان خانه بگذارد. سپس باید گوسفندانی را که برداشته است در آخرین خانه‌ی یکی‌ از مسیر‌های مستقیمش قرار دهد. این مسیرهای مستقیم حداکثر از ۵ جهت مختلف به شش ضلعی که بازیکن روی آن ایستاده است‌، می‌‌رسند. گوسفندان نمی‌‌توانند از روی گوسفندان دیگر یا از روی حفره‌ها رد‌شوند. همچنین، بازیکنان نمی‌‌توانند روی خانه‌ای که قبلا توسط گوسفندان خودشان تصرف شده است گوسفند دیگری بگذارند.

هدف بازی این است که مانع حرکت گوسفندان حریف شویم و در عین حال تعداد خانه‌های بیشتری را تصرف کنیم. بازی تا زمانی‌ ادامه پیدا می‌‌کند که هیچ بازیکنی نتواند گوسفندی را حرکت دهد. در پایان خانه‌های اشغال شده توسط هر رنگ گوسفند شمرده می‌‌شوند و برنده بازی کسی‌ است که بیشترین خانه را داشته باشد.

برای درک بهتر این بازی ویدئو زیر را ببینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *