معمای منطقی – ۶

آیا کنت دراکولا هنوز زنده است؟

در ادامه تحقیقاتم در ترنسیلوانیا به اطلاعات زیر دسترسی ‍پیدا کردم:

عکس گزاره “اگر P آنگاه  Q ”  گزاره  ” اگر Q آنگاه  P ” می‌‌باشد. حال، دو گزاره X و Y وجود دارند که عکس یک دیگر هستند به طوری که:

(۱) هیچ یک قابل نتیجه گیری از دیگری نیست.

(۲) اگر یک ترنسیلوانیایی یکی‌ از این گزاره‌ها را بگوید، معلوم میشود که گزارۀ دیگر صحیح است.

یک ترنسیلوانیایی قابل اعتماد است اگر انسان عاقل باشد یا یک خون آشام نادان. همچنین اگریک انسان نادان یا یک خون آشام عاقل باشد غیر قابل اعتماد است. افراد قابل اعتماد کسانی‌ هستند که گزاره‌های صحیح بیان می‌‌کنند و افراد غیر قابل اعتماد کسانی‌ هستند که گزاره‌های نادرست می‌‌گویند.

سوال اصلی‌ مرا به خاطر دارید؟ من می‌خواستم بدانم که آیا کنت دراکولا هنوز زنده است. برای اینکه جوابم را پیدا کنم از یکی‌ از ترنسیلوانیایی‌ها این سوال را پرسیدم.

۱) آیا گزاره‌ای وجود دارد که یک ترنسیلوانیایی بتواند بگوید و شما را قانع کند که دراکولا زنده است به علاوه اینکه گزاره غلط باشد؟

۲) آیا گزاره‌ای وجود دارد که یک ترنسیلوانیایی بتواند بگوید و شما را قانع کند که دراکولا زنده است و شما نتوانید بگویید که گزاره درست است یا غلط؟

1 پاسخ
  1. mr
    mr میگه:

    جواب سوال ۱ این است که من انسان هستم که به غیر از خون اشام نادان کس دیگری به این سوال پاسخ خیر نمی دهد جواب سوال ۲ این است که من خون اشام هست که دو جواب بله از انسان نادان و خون اشام نادان و دو جواب خیر از انسا عاقل و خون اشام عاقل خواهیم گرفت

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *