سوشی گو

 تعداد بازیکنان: ۲ الی ۵ نفر
بهترین تعداد برای بازی: ۴ نفر
گروه سنی: ۸ سال به بالا
محتویات بازی: ۱۰۸ عدد کارت

سوشی‌گو یک بازی ۲ الی ۵ نفره کارتی است که در آن کارت‌ها بین افراد تقسیم می‌شود. یادگیری این بازی بسیار ساده است و برای افراد از هر سنی، جذاب است. این بازی برای افرادی که به بازی‌های استراتژیک علاقه‌مند هستند بسیار سرگرم‌کننده است و در عین حال کودکان ۵ ساله هم می‌توانند از آن لذت ببرند.
برای شروع همۀ کارت‌ها را برداشته بُر بزنید. سپس مجموعه‌ای از کارت‌ها را یکی یکی بین افراد پخش کنید. تعداد این مجموعه‌ها بستگی به تعداد بازیکنان دارد.
در بازی دو نفره هر بازیکن باید ۱۰ عدد کارت، در بازی سه نفره ۹ عدد کارت، در بازی چهار نفره ۸ عدد کارت و در بازی پنج نفره ۷ عدد کارت هنگام شروع بازی دریافت کنند.

روش بازی

هر بازیکن کارت‌هایی را که در دست دارد، نگاه می‌کند؛ یکی از آنها را انتخاب می‌کند و به صورتی که بقیه بازیکنان آن‌ را نبینند بر روی زمین قرار می‌دهد. سپس باقی کارت‌ها را در کنار فرد سمت چپ خود روی زمین می‌گذارد. وقتی هر یک از بازیکنان به همین ترتیب یک کارت انتخاب کردند و بقیۀ کارت‌هایشان را در مقابل نفر بعدی گذاشتند، همگی به طور همزمان، کارت‌های انتخاب شدۀ خود را رو می‌کنند. این روند دوباره تکرار می‌شود یعنی؛ نوبت هر کسی که باشد، کارت‌های نفر قبلش را بر می‌دارد یکی را انتخاب می‌کند و باقی کارت‌ها را برای نفر بعدی می‌گذارد تا جایی که کارت‌ها تمام شوند.
در اين هنگام امتياز كارت هايى كه هر بازيكن براى خودش روى زمين قرار داده است شمرده مى‌شود و امتياز دور اول بازى براى هر فرد مشخص مى‌شود. در پايان دور سوم بازى امتيازات هر سه دور بازى را براى هر بازيكن جمع می‌کنیم. فردى كه امتيازش از بقيه بيشتر باشد، برنده بازى خواهد بود.
جذابيت اين بازى در آن است كه وقتى كارت هاى خود را به بازيكن بعدى پاس مى دهيد مى توانيد استراتژى هاى خوبى به كار ببريد. به طور مثال، شايد بخواهيد كارتى را براى خود نگه داريد و اميدوار باشيد كه در دست‌هاى بعدى مشابه آن را از كارت هاى فرد ديگرى برداريد و غيره.

 

نحوۀ گرفتن امتیاز

در بازی سوشی گویی هفت نوع کارت وجود دارد:

>کارت اول: کارت دامپلینگ (توپ‌های خمیری که با آرد و کره درست می‌‌شود.)

این کارت‌ها بسیار ساده عمل می‌‌کنند. یکی‌ این کارت ها به تنهایی ۱ امتیاز دارد، در صورتی‌ که دو تا از آنها داشته باشید ۳ امتیاز خواهید گرفت، اگر سه تا از آنها داشته باشید امتیاز شما ۶ می‌‌شود و به همین ترتیب با جمع آوری پنج تا از این کارت‌ها ۱۵ امتیاز به دست می‌‌آورید. امتیاز تعداد بیشتر به این صورت محاسبه می‌‌شود که اگر به طور مثال شش عدد از این کارت‌ها داشته باشید پنج تا از آنها ۱۵ امتیاز می‌‌گیرد و یک کارت باقی‌ مانده یک امتیاز می‌‌گیرد که در مجموع امتیاز شش کارت دمپلینگ ۱۶ خواهد شد.

>کارت دوم: کارت ساشیمی (ساشیمی به معنی برش‌های پروتین خام است، در کشور‌های آسیایی این غذا با گوشت ماهی‌‌هایی‌ مثل سالمون تهیه می‌‌شود. تفاوت ساشیمی و سوشی در این است که سوشی برش‌های پروتئین خام همراه با برنج است.)

>کارت سوم: کارت تمپورا ( میگوی سوخاری)

این دو نوع کارت باید به صورت مجموعه‌ای جمع آوری شوند. دو عدد کارت تمپورا ۵ امتیاز و سه اعداد کارت ساشیمی ۱۰ امتیاز دارند. اگر کمتر از تعداد گفت شده از این کارت‌ها جمع کنید امتیازی نخواهید گرفت. از طرفی‌ میتوانید چند مجموعه از این دو نوع کارت جم کنید. به طور مثال اگر دو تا مجموعه دوتایی از کارت‌های تمپورا داشته باشید هر مجموعه ۵ امتیاز دارد که در مجموع ۱۰ امتیاز خواهید گرفت.

>کارت چهارم: مجموعه کارت‌های نیگیری ( نیگیری یک نوع سوشی است که شامل ورقه نازکی از ماهی‌ خام است که روی برنج پخته شدهٔ فشرده قرار می‌گیرد.)


این مجموعه شامل سه کارت است که امتیاز هر یک روی آنها نوشته شده است.
– کارت اِگ نیگیری (نیگیری تخم مرغ)۱ امتیاز دارد.
– سالمون نیگیری ( نیگیری سالمون) ۲ امتیاز دارد.
– اسکویید نیگیری ( نیگیری ماهی‌ مرکب) ۳ امتیاز دارد.
این سه کارت فقط ارزش اسمی نوشته شده روی کارت را دارند.

>کارت پنجم: کارت واسابی (سس‌ مخصوص سوشی)


اگر کارت واسابی به دستتان بیفتد می‌‌توانید آن را روی یکی‌ از کارت‌های نیگیری بگذارید و امتیاز آن را سه برابر کنید. واسابی به تنهای هیچ امتیازی ندارد!

>کارت ششم: کارت چاپ استیک (چوبک غذا خوری در کشور‌های آسیایی)


این کارت امتیاز صفر دارد؛ اما در نوبت بعدی می‌‌توانید غیر از اینکه یک کارت روی زمین می‌‌گذارید می‌‌توانید یک کارت دیگر را با گفتن کلمه سوشی گو با کارت چاپ استیک عوض کنید و چاپ استیک را به نفر بعدی بدهید.

>کارت هفتم: مجموعه کارت‌های ماکی رول ( یک نوع سوشی به شکل رولت)


این مجموعه شامل سه کارت است که تعداد ماکی رول‌ها در آنها متفاوت است. این تعداد یک، دو یا سه است و در بالای هر کارت مشخص شده است.
ماکی رول‌ها را باید به صورت مجموعه‌ای جمع آوری کنید. در آخر هر دست از بازی کسی‌ که بیشیرین تعداد ماکی رول را جمع کرده باشد ۶ امتیاز می‌‌گیرد. نفر دومی‌ که بیشترین تعداد ماکی رول را داشته باشد۳ امتیاز خواهد گرفت. اگر بیش از یک نفر بیشترین تعداد ماکی رول را دشتبسند به هر کدام ۳ امتیاز تعلق می‌گیرد و اگر برای جایگاه دوم بیش از یک نفر وجود داشته باشد امتیاز بدون در نظر گرفتن باقی‌ مانده بین آنها تقسیم می‌‌شود. به طور مثال، اگر دو نفر بعد از نفر اول تعداد مساوی ماکی رول داشته باشند امتیاز جایگاه دوم که ۳ است بین آنها تقسیم می‌شود و به هر کدام ۱ امتیاز می‌رسد و یک امتیاز باقی‌ مانده سوخت می‌شود؛ اما اگر سه نفر در این جایگاه قرار گیرند ۳ امتیاز بین آنها تقسیم میشود و هر یک ۱ امتیاز خواهد گرفت. هیچ قانون صریحی برای تعداد بیشتر وجود ندارد اما شما می‌‌توانید قرار داد کنید که اگر تعداد از سه نفر بیشتر باشد هر کدام یک امتیاز بگیرند، یا اینکه هیچ کس هیچ امتیازی نگیرد. (توصیه می‌شود حداقل امتیاز را در نظر بگیرید زیرا برای جمع کردن این کارت زمان از دست داده اید.)

آخرین کارتی که میتوانید بازی‌ کنید کارت پودینگ است.


این کارت بسیار ساده و شبیه به ماکی رول است. آنها نیز به صورت مجموعه‌ای جمع آوری می‌‌شوند و تفاوت آنها در این است که امتیازشان تنها زمانی‌ محاسبه می‌‌شود که هر سه دست بازی تمام شود. پس باید دقت کنید که پس از پایان هر دست اگر کارت پودینگ داشتید کنار خود نگاه دارید. در پایان دست سوم هر بازیکنی که بیشترین تعداد پودینگ را داشته باشد۶ امتیاز خواهد گرفت و هر بازیکنی که کمترین تعداد پودینگ را داشته باشد ۶ امتیاز منفی‌ می‌گیرد. اگر پودینگ جمع می‌کنید اطمینان حاصل کنید که بیشترین مقدار را جم کنید. کسی‌ که هیچ پودینگی جمع نکند امتیازش صفر است اما صفر تا پودینگ کمترین پودینگ محسوب نمی‌شود بنابراین اگر پودینگ جمع نکنید خیالتان راحت است که امتیاز منفی‌ نخواهید گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *