پاسخ معماهای منطقی هرم شماره ۱

پاسخ معمای مهمان ناخواندۀ باب‌اسفنجی

ابتدا باب‌اسفنجی سه تا از نان‌ها را در ماهی تابه می‌گذارد و ۱ دقیقه طول می‌کشد تا یک طرف از این سه تکه نان طلایی شود. سپس دو تا از نان‌‌های طلایی را برمی‌گرداند و نان دیگر را با نان چهارم عوض می‌کند. در این صورت در دقیقۀ دوم دو نان تست شدۀ کامل و یک نان که یک سمتش طلایی شده خواهد داشت. از دقیقۀ اول نیز یک نان دیگر دارد که یک سمتش سرخ شده است. پس کافی است در دقیقۀ سوم سمت دیگر این دو نان باقی مانده را سرخ کند.

پاسخ معمای جزیرۀ زامبی‌ها
الف) آیا می‌‌توانیم نتیجه بگیریم “بال” به چه معناست؟
ب) آیا ممکن است تشخیص دهیم که مرد انسان بوده است یا زامبی؟

   نمی‌ توانیم بگوییم که “بال” به چه معناست، اما می‌‌توانیم بگوییم که شخص حتما باید یک انسان باشد.

فرض کنید ” بال” به  معنای ” بله” باشد، در این صورت مرد یک انسان بوده است.

حال فرض کنید “بال” به معنای “نه” باشد. در نتیجه “نه” جواب راست گویانه به این سوال است که آیا “بال” به معنی‌ بله است. پس در این صورت کلمه “بال” جواب راست گویانه سوال مورد نظر به زبان محلی جزیره است. در این صورت نتیجه می‌‌گیریم مرد یک انسان است. پس، فارغ از اینکه بدانیم “بال” به چه معناست شخص یک انسان است.

اگر شما یکی‌ از بومی‌های این جزیره‌ را ببینید، آیا می‌‌توانید فقط با یک سوال بفهمید “بال” یعنی‌ چه؟ (به خاطر داشته باشید که او جواب شما را با “بال” یا “دا” خواهد داد.)

تنها سوالی‌ که کافی‌ است از شخص بپرسید این است که ” آیا شما یک انسان هستید؟” همۀ بومی‌های جزیره ادعا می‌‌کنند که انسان هستند، پس چنان چه شخص یک انسان واقعی‌ باشد یا یک زامبی باشد به این سوال جواب مثبت خواهد داد. اگر شخص بومی پاسخ دهد “بال” در این صورت “بال” یعنی‌ “بله”؛ اگر پاسخ دهد “دا” نتیجه می‌‌گیریم که ” دا” به معنی‌ “بله” است (و “بال” به معنی “خیر”).

پاسخ معمای هتل ترنسیلوانیا

من یکی‌ از مردم ترنسیلوانیا را ملاقات کردم. او به من گفت: “من یا انسان هستم یا عاقل.”

او دقیقا چه نوعی است؟

جمله‌ای که شخص گفته است یا درست است یا نادرست. فرض کنید جمله نادرست باشد. در این صورت او نه یک انسان است و نه عاقل، از این رو باید یک خون آشام نادان باشد. اما خون آشام‌های نادان جملات درست می‌‌گویند پس در اینجا به تناقض می‌‌رسیم. در نتیجه جمله‌ای که شخص گفته‌بود درست است. تنها کسانی‌ جملات صحیح می‌‌گویند که انسان عاقل یا خون آشام نادان باشند. اگر شخص خون آشام نادان باشد در این صورت نه انسان است و نه عاقل پس جمله‌ای که گفته است غلط خواهد بود. اما می‌‌دانیم که جمله گفته شده درست است. در نتیجه شخص باید انسان عاقل باشد.

یکی‌ دیگر از ساکنین ترنسیلوانیا گفت: “من یک انسان عاقل نیستم.”

او چه نوعی دارد؟

او باید یک خون آشام نادان باشد.

ترنسیلوانیایی دیگری گفت: “من یک انسان نادان هستم.”

آیا او هم نوع شخص قبلی‌ است؟

خیر، این شخص یک خون آشام عاقل است.

یک بار از یکی‌ از آنها پرسیدم: آیا شما یک خون آشام نادان هستید؟” او پاسخ داد: “بله” یا “نه”، و من فهمیدم که او چه بود.

آیا می‌توانید بگویید او چه بود؟

پاسخ یک انسان عاقل به این سوال “نه” خواهد بود، هر سه نوع دیگر از افراد جواب “بله” خواهند داد. اگر جواب ” بله” گرفته بودم، نمی‌‌توانستم بفهمم که شخص ترنسیلوانیایی از چه نوعی است. اما اگر دقت کنید متوجه می‌‌شوید به شما گفته‌ام که من فهمیدم او چه بوده است، در نتیجه جواب شخص ” بله” نبوده است. پس شخص گفت است “نه”، که در این صورت متوجه می‌‌شویم او یک انسان عاقل بوده است.

با یکی‌ ازمردم ترنسیلوانیا ملاقات کردم که می‌گفت: “من یک خون آشام هستم.”

آیا می‌توانید نتیجه بگیرید که او انسان است یا خون آشام؟ آیا می‌‌توان مشخص کرد که او عاقل است؟

نمی‌ توان استنتاج کرد که شخص انسان است یا خون آشام، اما می‌‌توان نتیجه گرفت که او نادان است. یک انسان عاقل نمی‌‌گوید که خون آشام است و یک خون آشام عاقل نیز می‌‌داند که خون آشام است و به دروغ می‌‌گوید که انسان است. از سوی دیگر، یک انسان نادان عقاید گمراه کننده دارد، به همین دلیل می‌‌گوید که خون آشام است، و یک خون آشام نادان اعتقاد دارد که انسان است پس به دروغ خواهد گفت که یک خون آشام است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *