نصب رازبین

نحوه استفاده از NOOBS را کشف کنید تا بتوانید سیستم عامل رازبین را روی رازبری پای خود نصب کنید

قبل از اینکه شروع به استفاده از رازبری‌پایتان کنید، لازم است که یک سیستم عامل (OS) داشته باشد که در واقع یک نرم افزار برای استفاده از سخت افزار و باز و بسته کردن برنامه‌ها است. بسیاری از کامپیوتر‌ها از سیستم عامل به خصوصی استفاده می‌‌کنند که به سخت افزارشان مرتبط است. شما حتما تا به حال از ویندوز روی PC یا از OS X روی کامپیوتر های Mac استفاده کرده‌اید. بیشتر افرادی که رازبری پای دارند از یک سیستم عامل متن‌-باز به نام رازبین استفاده می‌‌کنند که بر اساس لینوکس است. نسخه فعلی آن بر اساس یک نسخه از لینوکس به نام دِبیان جِسی است، به همین دلیل است که گاهی‌ به جای نام رازبیان ممکن است رازبین جِسی به گوشتان خورده باشد.

لینوکس هم مانند ویندوز یا Mac OS X  ولی‌ خیلی‌ هیجان انگیزتر کار می‌‌کند. زیرا، متن‌-باز است و به همین دلیل هر کسی‌ می‌‌تواند متن کد‌ها را ببیند و ارتقا دهد. شما می‌‌توانید مجموعه‌ای از سیستم عامل‌های مختلف را روی رازبری پای خود نصب کنید، که برخی‌ بر اساس دیگر نسخه‌های لینوکس یا برخی‌ دیگر بر اساس ویندوز و یا حتی محیط‌های کاملا خاص و متفاوت مثل RISC OS هستند.

رازبین سیستم عامل رسمی و یکی‌ از ابتدایی‌ترین سیستم عامل هاست که توصیه می‌‌شود با آن شروع به کار کنید. نصب آن بسیار ساده است، به راحتی‌ قابل استفاده است و بیشتر پرژه‌ها و متن‌های آموزشی بر اساس رازبین تعریف شده‌ا‌ند.

شروع کار با  NOOBS

برای نصب رازبین و دیگر سیستم عامل‌ها دو روش وجود دارد.

تازه‌کار‌ها بهتر است با (NOOBS  ( New Out Of Box Software شروع کنند. کاربران پیشرفته‌تر ممکن است  یک فایل شامل تمامی سیستم عامل‌ها را مستقیما روی کارت SD کپی‌ کنند. شما برای استفاده از قالب ویندوز  FAT 32  ابتدا باید کارت میکرو SD خود را فُرمت کنید. بهترین روش برای این کار روی ویندوز یا Mac استفاده از برنامه‌ای به نام SD Card Formatter (magpi.cc/2bncvkm) است. کارت میکرو  SD خود را به ویندوز یا Mac متصل کنید، این کار معمولا توسط یک میکرو SD به آداپتور کارت SD یا یک  SD کارت خوان انجام می‌‌شود. سپس با استفاده از  SD Card Formatter حافظه کارت خود را پاک کنید.

در قدم بعدی فایل زیپ  NOOBS را از  magpi.cc/2bnf5XF دانلود کنید. محتویات فایل را Extract کنید و پوشه مربوط به NOOBS را باز کنید. محتویات آن را داخل روت کارت SD خود کپی‌ کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌‌توانید  نصب و راه اندازی NOOBS را مطالعه کنید.

سیستم عامل‌های موجود

 

Raspbian

سیستم عامل رسمی‌ که استفاده از آن بسیار آسان است و تازه کار‌ها باید با آن شروع کنند. این سیستم عامل مشابه دیگر سیستم عامل‌های معروف کار می‌‌کند..

Windows 10 loT Core

متاسفانه نسخه کامل از ویندوز نیست اما     برنامه نویسان را قادر می‌‌سازد تا   اینترنت اشیاء را ایجاد کنند و پروژه‌ها را به اتمام برسانند.

Ubuntu Mate

Ubuntu یکی‌ از معروف‌ترین سیستم عامل‌های لینوکس دنیاست و Ubuntu Mate نسخه سبک‌تر آن است که به راحتی‌ روی رازبری‌پای راه اندازی می‌‌شود..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *