استفاده از رازبین

یک رازبری پای می‌‌تواند سیستم عامل‌های مختلفی‌ را اجرا کند، اما همان طور که در شمارۀ قبل گفته شد، رازبین سیستم عامل اصلی‌ است که بیشتر تازه کار‌ها با آن شروع به یادگیری می‌‌کنند.

رازبین یک سیستم عامل Linux بر اساس Debian است. این سیستم عامل کاملا با سخت افزار رازبری پای هماهنگ سازی شده است. یکی‌ از جنبه‌هایی که Linux را از Windows و Mac مجزا می‌‌کند قابلیت انتخاب محیط‌های گرافیکی متفاوت است. از جمله آنها می‌‌توان به LXDE اشاره کرد که کوتاه شده Lightweight X11 Desktop Environment به معنای‌ محیط دسکتاپ X ۱۱ سبک وزن است. این نسخه اصلاح شدۀ LXDE همان‌گونه که قبلا از کامپیوتر استفاده می‌‌کردید، شما را قادر به استفاده از رازبری پای می‌‌سازد. در آنجا یک دکمه منو وجود دارد که دسترسی‌ به بیشتر برنامه‌ها و اپپلیکشن‌هایی را که نصب کرده‌اید امکان پذیر می‌‌کند. برنامه‌ها در پنجره‌هایی باز می‌‌شوند که می‌‌توانید با مینیمایز و ماکسیمایز کردن، آنها را کوچک و بزرگ کنید و دکمه بستن پنجره هم درست مثل ویندوز تعبیه شده است. بسیاری از شما ممکن است فکر کنید که این سیستم عامل چه برتری نسبت به دیگر سیستم عامل‌ها دارد که بخواهید زحمت استفاده از آن را به خود بدهید! خوب اینجا لازم است یادآوری کنیم که، کامپیوتر‌ها همیشه ویندوز نداشته‌ا‌ند؛ در عوض بیشتر افراد از محیطی‌ که به آن Command-line گفته می‌‌شود استفاده می‌‌کردند و دستورات خودشان را در آن قسمت وارد می‌‌کردند تا برنامه مورد نظرشان اجرا شود.

سرعت ترمینال

گاهی‌ اوقات هنگام استفاده از رازبین ممکن است شما زمان زیادی را در محیط Command-line بگذرانید. کنار دکمه منو برنامه ترمینال قرار گرفته است که با استفاده از آن می‌‌توانید وارد دستورات متن Linux شوید. یادگیری اینکه Linux چگونه کار می‌کند و چگونگی‌ اجرا کردن برنامه‌ها از طریق Command Line ، بخش هیجان انگیز داشتن رازبری پای است. در واقع کار با رازبری پای به نوعی بازگشت به رایانش کلاسیک است که در آن لازم بود یاد بگیرید کامپیوتر واقعا چگونه کار می‌‌کند.

رازبین محیط بسیار خوبی‌ برای یادگیری کدنویسی است. در کنار دسترسی‌ آسان به  Command-line می‌‌توانید از همۀ محیط‌های برنامه نویسی که تاکنون ساخته شده‌ا‌ند استفاده کنید؛ از اسکرچ  MIT گرفته تا Paython و Java. شما حتی می‌‌توانید نسخۀ کامل  Mathematica را که یک محیط ریاضی بسیار جالب است و در حالت عادی ۱۹۰ یورو قیمت دارد، روی رازبری پای خود داشته باشید. این برنامه به داده‌های ,واقعی دنیا دسترسی دارد.

کارمند اداری

تنها برنامه نویسی نیست که از قابلیت‌های رازبین است، شما می‌‌توانید از رازبری پای خود به عنوان یک Desktop کامپیوتر استفاده کنید و سیستم عاملی را که با LibreOffice ساخته شده است به کار ببرید. این سیستم عامل شامل تمامی برنامه‌های اداری مورد نیاز و بسیار مشابه Microsoft Office است. برنامه‌های آن شامل Writer ( فرایند Word) و Calc (صفحات گسترده مثل Excel) و Impress (برای ارائه سمینار و کنفرانس‌ها)، Draw (رسم گرافیک‌های برداری و جدول‌ها)، Base (پایگاه داده) و Math (اصلاح فرمول) است.

رازبین به اینترنت هم متصل می‌‌شود و یک مرورگر وب به نام “Epiphany” و همچنین یک سرویس ایمیل دارد که “Claws Mail” نامیده می‌‌شود و هر دوی آنها از مسیر (منو > اینترنت) قابل دسترسی هستند.

رازبری پای با استفاده از Ethernet (کابلی که از رازبری پای شما به دستگاه مودم یا router متصل می‌شود) یا WiFi به اینترنت وصل می‌‌شود. اتصال به شبکه WiFi بسیار ساده است. در شماره‌های بعدی به راه اندازی WiFi و Bluetooth خواهیم پرداخت.

 

 

تنظیمات و نرم افزارها

شما می‌‌توانید قسمت تنظیمات رازبری پای خود را به دو طریق تعدیل کنید: استفاده از ۱-محیط دسکتاپ یا  ۲-برنامه ترمینال که Raspi Config نام دارد.

مسیر (منو> preferences) را برای پیدا کردن مجموعه تنظیمات مختلف سیستم استفاده کنید. Add/ Remove Software را می‌تواند برای پیدا یا حذف کردن پکیج‌ها از سیستم استفاده شود.

تنظیمات ظاهری، تنظیمات دستگاه‌های صوتی، منوی اصلی‌ ویرایشگر و تنظیمات موس و کیبورد همگی‌ به تنظیم ظاهر و کار با رازبین می‌‌پردازند. بسیاری از گزینه‌ها نیاز به تعریف ندارند و واضح هستند.

پیکربندی رازبری پای یا configuration آن گزینه‌های عمیق‌تری دارد که نیاز است توضیح داده شوند. در این قسمت شما می‌‌توانید رمز عبور خود (به طور پیش‌فرض:  raspberry) و نام host پای روی شبکه (به طور پیش‌فرض: raspberry) را تغییر دهید. شما می‌‌توانید بوت کردن به desktop یا کار با Command-line را انتخاب کنید و گزینه فعالیت سخت افزار‌های مختلف را فعال یا غیر فعال کنید.

Raspi Config حتی گزینه‌هایی‌ با جزئیات بیشتر را هم در برمی‌‌گیرد. یک پنجره ترمینال باز کنید و سپس عبارت sudo raspi-config را وارد کنید. یک صفحه آبی‌ با گزینه‌هایی که در کادر خاکستری رنگ قرار گرفته‌ا‌ند ظاهر خواهد شد. از دکمه‌های فلش بالا و پایین برای حرکت بین گزینه‌ها استفاده کنید؛ دکمه فلش‌های چپ و راست هم برای حرکت به داخل یک گزینه هستند (و برگشتن به منوی اصلی‌).

اطلاعات بیشتر در زمینه این گزینه‌ها را می‌‌توانید در اینجا بخوانید. نکته مهم درباره رازبین این است که لازم نیست نگران امتحان کردن گزینه‌ها و تنظیمات مختلف باشید. به راحتی‌ و آزادانه می‌‌توانید به جستجوی منوها، Command-line و تنظیمات پیکربندی بپردازید. می‌‌توانید به راحتی‌ کارت میکروSD با NOOBS را reset کنید و دوباره از ابتدا شروع به کار کنید.

 

 

 

 

استفاده از رابط کاربری رازبین

 

ابزارهای برنامه‌نویسی

رازبین با مجموعه‌ای از ابزارهای کدنویسی همراه است که می‌توانید از مسیر (منو> programming) به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اسکرچ یادگیری مفهوم برنامه‌نویسی را بسیار ساده کرده است و زبان‌های معروفی مانند Paython و Java کاملا آماده استفاده و در دسترس است.

نرم‌افزار وب

یک مرورگر وب که Epiphany نام دارد در رازبین ساخته شده است که با یک برنامۀ سرویس‌دهی ایمیل به نام Claws Mail همراه است. لینک‌هایی به منابع رازبری پای و مگ پای در مسیر (منو> انترنت) موجود و قابل استفاده‌اند.

مجموعۀ Office

رازبین شامل برنامه‌های قوی LibreOffice مانند Writer و Impress است. این برنامه‌ها معادل اپلیکیشن‌های Microsoft Office هسنتد و به شما امکان تولید document بر روی رازبری پای را می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *