پادشاهان دومینو

در این شماره می‌‌خواهیم بازی‌ ۲ الی ۴ نفره پادشاهان دومینو را که برونو کاتالا ساخته است، یاد بگیریم. به نظر شما یک پادشاه چه چیزی بیشتر از گسترش قلمرو خود و پیدا کردن سرزمین‌های جدید احتیاج دارد؟ با بازی پادشاهان دومینو، شما جواب این سوال را بهتر لمس خواهید کرد.
برای شروع هر یک از بازیکنان یک کارت زمین خالی‌ که برای ساختن قلعه است به همراه یک مهره شاه از رنگ دلخواهش بر می‌‌دارد.


اگر بازی دو نفره باشد هر بازیکن باید دو مهره پادشاه بر دارد. فرض کنیم بازی سه نفره است، پس از انتخاب زمین‌ها و مهره ها، هر یک از بازیکنان با کارت‌های مربوط، قلعه هم رنگ با مهره خود را می‌‌سازند و روی کارت زمین خود قرار می‌‌دهد.


دومینو‌ها را طوری که اعداد نوشته شده روی آنها رو باشد بر می‌زنیم تا خوب با هم مخلوط شوند. سپس همه دومینو‌ها را در جایشان، داخل جعبه قرار می‌‌دهیم.

اگر بازی دو نفره باشد، ۲۴ تا از دومینو‌ها را از جعبه بیرون بیندازید و اگر سه نفره بازی می‌‌کنید ۱۲ تا از دومینو‌ها را بیرون بیندازید. دومینو‌ها باید طوری در جعبه قرار گیرند که تصاویر روی آنها هنگام برداشتن مشخص نباشد. حال برابر با تعداد پادشاهان موجود در بازی از جعبه دومینو بردارید . برای مثال، چون بازی سه نفره است و سه پادشاه در بازی هستند باید ۳ تا دومینو از جعبه بردارید. در بازی ۲ نفره باید ۴ دومینو برداشته شود چون هر بازیکن دو مهره شاه دارد. پس از برداشتن دومینو‌ها از جعبه آن‌ها را به ترتیب صعودی به صورت ستونی روی زمین قرار دهید، به طوری که کمترین عدد در بالا و بیشترین عدد زیر باشد. سپس تصاویر دومینو‌ها را نمایان کنید.

در این هنگام یکی‌ از بازیکنان مهره‌ها را بر می‌دارد و در مشت خود بر می‌‌زند و یکی‌ از آن‌ها را به طور شانسی بیرون می‌آورد. صاحب آن مهره پادشاه خود را روی یکی‌ از سه دومینو به دلخواه قرار می‌‌دهد.


سپس دوباره این کار را تکرار می‌‌کنیم تا جایی‌ که همه مهره‌ها روی دومینو‌ها قرار بگیرند. اکنون سه دومینوی دیگر به طور شانسی از جعبه برمی‌‌داریم و دوباره به همان ترتیب از کوچک به بزرگ مرتب می‌‌کنیم و کنار دو مینو‌های قبلی‌ قرار می‌‌دهیم.


بازیکنی که مهره‌اش از همه بالاتر است و در واقع روی دومینویی قرار گرفته که کمترین عدد را دارد اول بازی می‌‌کند. او باید دومینویی که روی آن ایستاده را بر دارد و به قلمرو خودش اضافه کند سپس مهره‌اش را روی یکی‌ از دومینو‌های ستون جدید بگذارد. اما نحوۀ چسباندن دومینو به قلمرو بسیار مهم است.
هر دومینو از دو مربع تشکیل شده است. یک ضلع آن مربع‌ها باید با یکی‌ از اضلاع مربع اولیه اشتراک داشته باشد. یعنی‌ شما نمی‌‌توانید دومینو را به صورت قطری به مربع قلمرو خود وصل کنید.


همیشه می‌‌توانید به مربع قلمرو که قلعه شما در آن قرار گرفته دومینو متصل کنید، اما زمانی‌ که دومینوی جدیدی بر می‌‌دارید، اگر می‌‌خواهید آن را به چیزی غیر از مربع اولیه وصل کنید حداقل باید یکی‌ از مربع‌های متصل شده منظره مشابه داشته باشند. به طور مثال نمی‌‌توانید دومینو‌های زیر را به هم بچسبانید.

اما می‌‌توانید به شکل زیر آن‌ها را به هم متصل کنید. دوران دومینو‌ها اشکالی ایجاد نمی‌‌کند.

ممکن است یکی‌ از مربع‌ها با بقیه هم خوانی نداشته اما حداقل باید با یکی‌ از آن‌ها هماهنگ باشد در این صورت مجاز به چسباندن دومینو هستید. محدودیت دیگر این است که قلمرو شما هرگز نباید از صفحه ۵x۵ بیشتر شود. نکته دیگر اینکه قلعه لزوما نباید در وسط صفحه باشد.

دقت کنید که نمی‌‌توانیم قلمرو را به شکل زیر بسازیم؛ زیرا در این صورت ۶ مربع در یک ردیف خواهیم داشت. در حالی‌ که مجاز هستیم تنها ۵ تا داشته باشیم.

در طول بازی ممکن است به قطعه‌ای برخورد کنید که طبق قوانین، مجاز به افزودن آن به قلمرو خود نباشید. به طور مثال اگر قطعه زیر را برداریم نمی‌‌توانیم آن را به قلمرو اضافه کنیم از سوی دیگر هر ۴ سمت مربع اصلی‌ قلمرو نیز پر شده است. در چنین شرایطی، قطعه به سادگی‌ از بازی حذف می‌‌شود.

به همین ترتیب بقیه اعضا نیز در نوبت خود بازی می‌‌کنند. در بازی دو نفره هر بازیکن دو بار بازی می‌‌کند.
توجه کنید که انتخاب بالاترین دومینو یعنی‌ در دور بعدی می‌‌توانید اولین انتخاب را داشته باشید. در واقع هنگامی که تصویر را انتخاب می‌‌کنید همزمان تعیین می‌‌کنید که در دور بعدی نفر چندم باشید.
بازیکنان به همین ترتیب ادامه می‌‌دهند تا وقتی که آخرین قطعه دومینوی موجود در جعبه برداشته شود. در این زمان بازی به پایان می‌‌رسد و وقت شمردن امتیازات است.
برای محاسبه امتیازات باید دارایی‌های خود را بشمارید. دارایی شما تعداد گروه‌های متصل به هم است که تصویر مشابه دارند. سپس تعداد دارایی‌ها را در تعداد تاج‌هایی‌ که در آن‌هاست ضرب می‌‌کنید تا امتیازتان به دست آید. کسی‌ که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده بازی خواهد بود.

ناحیه‌ای که هیچ تاجی در آن نباشد امتیاز صفر می‌گیرد هر چند خیلی بزرگ باشد. اما ممکن است ناحیۀ کوچکی دارای چندین تاج باشد و امتیاز زیادی برای شما به حساب بیاید.
در صورت تساوی امتیازها بازیکنی که قلمروی بزرگتری دارد برنده می‌شود و اگر باز هم تساوی وجود داشت کسی که بیشترین تاج را داشته باشد برنده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *